Joga
Joga je ustvarjena z veličastnim in globokim namenom, in ta namen, njena esenca te mora prežeti, da bi držalo, da hodiš po poti joge.”
Ādil Palkhivala
Ime ‘joga’ (yoga) prihaja iz sanskrtskega glagolskega korena yuj- , iz katerega so speljani glagoli s podobnimi pomeni: povezati, združiti, vpreči…
Čeprav danes ime ‘joga’ povprečni ljudje, kot tudi (pre)številni tisti, ki izvajajo joga āsane, povezujejo le s telesno vadbo, je joga pravzaprav znanost o povezovanju človeka z izvorom njegovega zavedanja, z njegovo resnično naravo.
Človek, potopljen v snovni svet in telo, je od nekdaj v sebi zaznaval (ali le slutil) svojo izvirno naravo, center svojega življenskega bistva, vir življenskega smisla. In se ji je na različne načine poskušal približati. Tako so nastale različne svetovne šole notranjega popotovanja. Nekatere so postale religije. Nekatere so ostale asketsko skrite množicam, a še vedno na voljo tistim pogumnim, ki so zmožni živeti duhovno znanost povratka k svoji izvirni naravi, ne le o njej razpravljati. Joga je ena izmed slednjih.
V današnjem svetu je joga postala dostopna vsem, razširjena v svojem telesnem aspektu. Njena temeljna narava, njena globoka esenca pa je – razširjenosti in vulgarizaciji navkljub – še vedno na voljo le tistim, ki zmorejo dovolj čistote in poguma za to dolgo in zahtevno pot.
Joga je znanost, ki riše zemljevid poti proti zavedanju, ki ja nad umom, in je telesni vidik le eden od njenih udov.
Redna vadba je v obliki 4-urnih seminarjev 1-2 krat mesečno, v Ljubljani.
Redna poletna bivalna joga delavnica v vasi Sveto na Krasu bo to leto od nedelje, 24.julija do sobote, 30.julija 2022. Vabljeni!
Blog
Preberite si zadne objave

Joga v precepu časa
Joga je beseda, ki jo zadnja desetletja pogosto slišimo tudi na zahodu. Beseda izhaja iz glagolskega korena “yuj” (beri “judž”), kar pomeni zvezati, privezati… V bistvu je pomen te besede podoben besedi ‘religija’, ki izhaja iz latinskega glagola “re-ligare” – ponovno povezati.